|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Jacques Medard Mangin (France)
|
1. |
Chow Chow |
KING OF EGYPT DE LOS PERROS DE BIGO (nr. KD89904) |
VIGO NAVAJON Nuria (Spain) |
|
2. |
Fox Terrier Wire |
MARIUS-DU-MIDI DU HAILLET DES CORNEIREDES (nr. KD89891) |
DELAYE Maryse et Magali (France) |
|
3. |
French Bulldog |
ADERFIA PRINCE OF IKSLAND (nr. KD89879) |
VAN LOON Wim (Netherlands) |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Boris Chapiro (null)
|
1. |
Weimaraner short-haired |
CRUISENIF ATHENA THE WITTELSBACH (nr. ) |
BAILLY David () |
|
2. |
Standard Poodle white-black-brown |
SHISEIDO IZ VOLZHSKOY SERENADY (nr. ) |
GRIFFON Violaine () |
|
3. |
Samoyed |
MAVERIK DARJEELING OF BLOOM WHITE (nr. ) |
MITKOVA Mira / GAUDIN () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Jean-Louis Brassat (null)
|
1. |
Fox Terrier Wire |
NABUCCO DU CLOS DES AMOUREUX - (nr. ) |
LAMOUREUX Bernard et Marie-Claude () |
|
2. |
Australian Shepherd |
NEVER FORGET WHO'S MY FATHER DU CHEMIN DE LA LUNE AUX REVES (nr. ) |
GONZALES Patrick - Prop : RAVIDAT Océanne () |
|
3. |
Belgian Shepherd Dog Tervuren |
MANAKINN DRAGON DES COMPAGNONS D'EWENELL (nr. ) |
MAINGUENAUD Margarita () |
|
Puppies Saturday
- judge: Petru Muntean (null)
|
1. |
Pekingese |
VANNJTY MOHAMED ALI (nr. ) |
LASSERO Pascal / RICHARD Erick () |
|
2. |
Akita |
SENDOSAN MALFURION (nr. ) |
FRAIZ Jessica () |
|
3. |
Bordeaux dog |
NAUGHTY BOY NATURE VAN DE MADROELHOEVE (nr. ) |
VAN OS Rob () |
|
Puppies Sunday
- judge: Luis Pinto Teixeira (null)
|
1. |
Small Basset Griffon Vendeen |
ORLEANS VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Frans et Gwen () |
|
2. |
Scottish Terrier |
MOONLIGHT SHADOW DU MOULIN DE MAC GREGOR (nr. ) |
O'CONNOR Ruth () |
|
3. |
Whippet |
MARYLOO-ANGEL-CUSTODIO OF CYLY OF COURSE (nr. ) |
Grégoire LEGRAND () |
|
Junior Best in Show
- judge: Raphaël De Santiago (Puerto Rico) (null)
|
1. |
Toy Poodle |
SEX IN THE CITY CARR (nr. KD89778) |
PREVER Claudia (Italy) |
|
2. |
American Cocker Spaniel Particolor |
VERY VIGIE MISTRAL-GAGNANT (nr. ) |
SCHUH Hugues / VARTIAINEN STAUFFER / HUOVILA Pirjo () |
X
|
3. |
Miniature Spitz |
POMVIPSTAR PS. I LOVE YOU (nr. ) |
VANVAERENBERGH Julie () |
X
|
Junior Group I
- judge: Pietro Condo (null)
|
1. |
Tschechoslowakischer Wolfhund |
MASSAI MARA DU DOMAINE DE LA COMBE NOIRE (nr. ) |
COSTANZO Chrystel / BOUCHOUX Stéphane () |
|
2. |
Bearded Collie |
MILLESIME DE CHESTER (nr. ) |
Jean-Paul Bernardi () |
|
3. |
Australian Shepherd |
MY TREASURE OF VALENTIN'S DAY MAYSON DU MOULIN DU BOURGNEUF (nr. ) |
ROEKENS Paul et Karen () |
|
Junior Group II
- judge: Raymond Soulat (null)
|
1. |
Zwergschnauzer black |
MAPS TO THE STARS AT FUTURE LOOK (nr. ) |
TAFFU Nicolas et Virginie () |
|
2. |
Dogo Argentino |
ANFION HNOS DEL NILO (nr. ) |
GEORGES Emilie-Isabelle () |
|
3. |
Landseer Continental-European type |
MEYLHIA DU DOMAINE DE VAL KURLANDE (nr. ) |
MORTIER Anaïs () |
|
Junior Group III
- judge: Franco Garri (null)
|
1. |
Bull Terrier |
TRICK OR TREAT MY HIGHLAND LASSIE O' (nr. ) |
DEUTSCH Julie () |
|
2. |
West Highland White Terrier |
MUFFIN MAN DU MOULIN DE MAC GREGOR (nr. ) |
O'CONNOR Ruth () |
|
3. |
Welsh Terrier |
WELSH ATTITUDE MADE IN FRANCE (nr. ) |
TAFFU Nicolas et Virginie () |
|
Junior Group IV
- judge: petrio Paolo Condo (null)
|
1. |
Teckel miniature smooth-haired |
SOKISABLE MAKE IT GOLDEN (nr. ) |
LE ROUEIL Anne-Marie, Nathalie et Kelly () |
|
2. |
Teckel miniature long-haired |
KENIA VOM MARGELCHOPF (nr. ) |
JACOPS-FREIN Jean-Louis et Sylvie () |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
I WANNA ROCK VITORAZ (nr. ) |
TEDESCO Jacques () |
|
Junior Group IX
- judge: Paola HEIKINNEN LEKONNEN (null)
|
1. |
Toy Poodle |
SEX IN THE CITY CARRIE (nr. ) |
PREVER Claudia () |
|
2. |
Tibetan Terrier |
SUN KOSI MORE CHAMPAGNE PLEASE (nr. ) |
TEPPAZ-MISSON François / ESTRU Lydie () |
|
3. |
Pug |
COSMOPOLITAN MON LEREN (nr. ) |
LANDRY Christine () |
|
Junior Group V
- judge: Franco Manato (null)
|
1. |
Miniature Spitz |
POMVIPSTAR PS. I LOVE YOU (nr. ) |
VANVAERENBERGH Julie () |
|
2. |
Samoyed |
NOX-POLI BONED BARON (nr. ) |
LEFEVRE Aurélie () |
|
3. |
Eurasier |
MINOS DES LEGENDES DE RETZ (nr. ) |
MARTINEAU Patricia () |
|
Junior Group VI
- judge: Jacques Menut (null)
|
1. |
Anglo-Français de petite véner |
MELISSE DES COTES DE LA SAUNADE (nr. ) |
THIROT Emilie () |
|
2. |
Small Basset Griffon Vendeen |
COCO CARAMEL VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
3. |
Beagle |
MISS MASHA DE LOUJENNANDRE (nr. ) |
ROUHAUD Alexandre () |
|
Junior Group VII
- judge: Jean Guy DUCOM (null)
|
1. |
Gordon Setter |
WILD EMERALD'S AYERS ROCK (nr. ) |
RITZ Inge () |
|
2. |
German Pointing Dog |
MANON DE CHAMPREVAL (nr. ) |
RATAIL Sylvie () |
|
3. |
Brittany |
MISS DE TREMOUARD - (nr. ) |
FLAUX Sandrine () |
|
Junior Group VIII
- judge: Barbara Muller (null)
|
1. |
American Cocker Spaniel |
VERY VIGIE MISTRAL-GAGNANT (nr. ) |
SCHUH Hugues / VARTIAINEN STAUFFER / HUOVILA Pirjo () |
|
2. |
English Cocker Spaniel |
MARIKA DU CLOS NOENTINE (nr. ) |
DE PAULE Nathalie () |
|
3. |
Barbet |
BARRON V. BUDILIUM HOF (nr. ) |
BARBET Bertrand () |
|
Junior Group X
- judge: Mr Dumortier (null)
|
1. |
Saluki |
MALAHIKA MIN EL AKBAR (nr. ) |
MINET Chantal / BARDOT Franck () |
|
2. |
Italian Greyhound |
MILADY DU DOMAINE DE CHANTELOUP (nr. ) |
FEUVRIER Michel () |
|
3. |
Irish Wolfhound |
PETER PAN FROM GRAHAM'S ARK (nr. ) |
CHIRPAZ Didier () |
|
Junior Group XI
- judge: : Jean Paul KERIHUEL (null)
|
1. |
Australian Shepherd |
MOVES LIKE JAGGER ENERGIES DU BOIS DES TERNES (Miniature Aus (nr. ) |
TOURETTA Nathalie () |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Couples Saturday
- judge: Luis PINTO TEXEIRA (null)
|
1. |
French Bulldog |
JAMES-BOND-ZERO-ZERO-SEPT & DES GREENS DU LEMAN (nr. ) |
SIEGFRIED Rosine () |
|
2. |
Giant Schnauzer black |
JACK LONDON & LUTECE DU MANOIR DE BEAUPRE (nr. ) |
FER Jean-François et Maryline () |
|
3. |
Boston Terrier |
MAVIKAFLO'S LIPTON BLACK & LOLITA LOVES YOU (nr. ) |
LUTECE DU MANOIR DE BEAUPRE () |
|
Couples Sunday
- judge: Richard Calloch (null)
|
1. |
|
(Ciobanec Romanesc Carpatin) (nr. ) |
Mr DIGEAUX () |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
(nr. ) |
Mr Von Poncet () |
|
3. |
Large Basset Griffon Vendeen |
(nr. ) |
Mr Van Viersen () |
|
Veterans Saturday
- judge: Jean-François Martin (null)
|
1. |
Eurasier |
CHIDORI DU CLOS DES VIGNETTES (nr. ) |
PASTUTMAZ Sophie () |
|
2. |
Lhasa Apso |
COCO CHANEL DU CHEMIN DES TROIS JOYAUX (nr. ) |
CHANUT Chantal () |
|
3. |
Great Dane blue |
ET HOP DU MONT TOISE (nr. ) |
CHARCIAREK Renaud et Catherine () |
|
Veterans Sunday
- judge: Bernard Pouvesle (null)
|
1. |
Tschechoslowakischer Wolfhund |
BEL CANTO DU DOMAINE DE LA COMBE NOIRE (nr. ) |
RANERA Sandrine () |
|
2. |
Bull Terrier |
EUGENE-TOWN DES PRES DE NELISSA (nr. ) |
MARX-BEAUVALLET Brigitte () |
|
3. |
Azawakh |
SEKKEDI EL BANJAS (nr. ) |
MARRO Audrey () |
|
Groups Saturday
- judge: Ekatarina Senachenko (null)
|
1. |
Mastiff |
JORGEN MADEOFSTEEL DU RANC DE BANNES - (nr. ) |
RADONDY Charlotte () |
|
2. |
Finnish Lapphund |
EEUN D'ARVELA SUOMEN (nr. ) |
POULAIN Marie-Dominique () |
|
3. |
French Bulldog |
LOEM DU MURAT (nr. ) |
MAUDET Nathalie () |
|
Groups Sunday
- judge: Jeannette SELTZ (null)
|
1. |
Fox Terrier Smooth |
(nr. ) |
() |
|
2. |
Schipperke |
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Breedgroups Saturday
- judge: Ekatarina Senachenko (Russia)
|
1. |
Coton de Tuléar |
du Haut Marais (nr. ) |
Véronique PLACES () |
|
2. |
Samoyed |
of Sparkling Starlight (nr. ) |
Aurélie LEFEVRE () |
|
3. |
German Pointing Dog |
de Champreval (nr. ) |
Nadiège Cottet-Grassart () |
|
Breedgroups Sunday
- judge: Jeannette SELTZ (null)
|
1. |
Bearded Collie |
L'élevage de Chester (nr. ) |
Mr Bernardi () |
|
2. |
Whippet |
of Cyly of Course (nr. ) |
vMr et Mme Legrand () |
|
3. |
Jack Russell Terrier |
les génies de la Toile (nr. ) |
Mlle Okuzumi () |
|
Group I
- judge: Jean Paul Kerihuel (France)
|
1. |
Collie Smooth |
MADMARTIGAN DES HAUTS VIKINGS NORMANDS (nr. KD89292) |
POUPLARD Raphaël / TREPOS Mélanie (France) |
|
2. |
Beauceron |
JEEP DES GANCHES DE LA LOIRE (nr. ) |
MOUILLEBOUCHE Geoffrey () |
|
3. |
Bearded Collie |
IKAR DE CHESTER (nr. ) |
RODRIGUES Tony () |
|
Group II
- judge: Benoît Thevenon (France)
|
1. |
Cane Corso Italiano |
JULES CESAR DES DEESSES DU TEMPLE (nr. KD87990) |
DESCHODT Céline (France) |
|
2. |
Zwergschnauzer pepper and salt |
AUXIMUM SYD BARRETT-PS (nr. ) |
DREYFUS Fabienne () |
|
3. |
Hovawart |
GOTHAM DES ILES DU LAGON BLEU (nr. ) |
GARDES Benoit () |
|
Group III
- judge: Boris Chapiro (France)
|
1. |
Fox Terrier Wire |
MARIUS-DU-MIDI DU HAILLET DES CORNEIREDES (nr. KD89388) |
DELAYE Maryse et Magali (France) |
|
2. |
West Highland White Terrier |
BAHIA DE TXINGUDI SUPREME (nr. ) |
MONREAL PEREZ () |
|
3. |
Lakeland Terrier |
SLICEY THE MOONSHINER (nr. ) |
MOREAU Brigitte () |
|
Group IV
- judge: Pietro Condo (Italy)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
HYLIAN DU CHATEAU DE LA ROCHE (nr. KD88021) |
CHEVRON Ghyslaine et Laetitia (France) |
|
2. |
Teckel Standard wire-haired |
FORD-CAMARO DE LA LUCERNE D'OUTREMER (nr. ) |
DEJEAN Marie-Hélène () |
|
3. |
Teckel miniature long-haired |
KENIA VOM MARGELCHOPF (nr. ) |
JACOPS-FREIN Jean-Louis et Sylvie () |
|
Group V
- judge: Barbara Müller (Switzerland)
|
1. |
Chow Chow |
KING OF EGYPT DE LOS PERROS DE BIGO (nr. KD88106) |
VIGO NAVAJON Nuria (Spain) |
|
2. |
Miniature Spitz |
DAN-STAR-KOM GRIFFIN BOY (nr. ) |
VANVAERENBERGH Julie () |
|
3. |
Akita |
TOUSHOU GO SHUN'YOU (nr. ) |
DRIEUX David () |
|
Group VI
- judge: Gilles Rhul (France)
|
1. |
Great Gascon Saintongeois |
HECTOR DU PRINCE DE GASCOGNE (nr. KD89463) |
JUGLA Denis (France) |
|
2. |
Great Anglo-French White and Black Hound |
MEEL DU CHEVAL DU MARQUET (nr. ) |
LETELLIER Annick () |
|
3. |
Beagle-Harrier |
ECLAIREUR DE L'ECHO DE LA TAILLE DU ROS (nr. ) |
THOMAS Gérard () |
|
Group VII
- judge: Jacques Goubie (France)
|
1. |
Italian Pointing Dog |
DANTE (nr. KD88174) |
BADIA Pierre (France) |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
IDYLL IN THE MOONLIGHT VON SILBERWEISS JAGER (nr. ) |
BERTRAND-RISPAL Laurence () |
|
3. |
English Setter |
ICONE DU MILOBRE DE BOUISSE (nr. ) |
GASIOT Pascal / OMS Catherine () |
|
Group VIII
- judge: Jacques Goubie (France)
|
1. |
Field Spaniel |
GROUSE DES HAIES DE LA CONCHEE (nr. KD89523) |
TEZE Gaële (France) |
|
2. |
American Cocker Spaniel |
VERY VIGIE JERRY LEE LEWIS (nr. ) |
RINCK Josyane / HOCHARD Nathalie () |
|
3. |
Golden Retriever |
BUTTERFL'HIGHLAND LIGHT THE (nr. ) |
DEGUISNE Sarah () |
|
Group IX
- judge: Laurent Pichard (Switzerland)
|
1. |
French Bulldog |
ADERFIA PRINCE OF IKSLAND (nr. KD88236) |
VAN LOON Wim (Netherlands) |
|
2. |
Chihuahua smooth-haired |
ARAGON GOLDY BOY AUKSO UOGA (nr. ) |
MALGRAT Sébastien () |
|
3. |
Toy Poodle |
SHANTARAM QUANTO AMORE (nr. ) |
GIULIANI Alessandra () |
|
Group X
- judge: Jean-Louis Brassat Lapeyriere (France)
|
1. |
Saluki |
ALISHAMAR MAIRANNAY (nr. KD89602) |
HAEGEMAN Lionel (Belgium) |
|
2. |
Irish Wolfhound |
GIANNI D'HARCOURT (nr. ) |
BERGERON KERSPERN Christine () |
|
3. |
Whippet |
CREME ANGLAISE'S PANTOMIME (nr. ) |
AKERBOOM Jan Willem () |
|
Miscellaneous Class Best In Show French Breeds
- judge: Jean Paul Kerihuel (France)
|
1. |
|
JEEP DES GANCHES DE LA LOIRE (nr. ) |
MOUILLEBOUCHE Geoffrey (France) |
|
2. |
|
E'JAZZ DU RUISSEAU DE MONTBRUN (nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Miscellaneous Class Group XI
- judge: Jean Paul Kerihuel (null)
|
1. |
|
LULLABY OF SWANEE RIVER - Berger Americain (nr. ) |
BOUTTIER Cécile () |
|
2. |
|
JAVA - Briquet de Provence (nr. ) |
CAILLOL Pierre () |
|
3. |
|
MAGO DA QUINTA DOS SALGUEIROS - Barbado da Terciera (nr. ) |
HEUZER André J. () |
|
Miscellaneous Class Meilleurs races Françaises Dimanche
- judge: Jean Paul Kerihuel (null)
|
1. |
Beauceron |
JEEP DES GANCHES DE LA LOIRE (nr. ) |
MOUILLEBOUCHE Geoffrey () |
|
2. |
Great Gascon Saintongeois |
HECTOR DU PRINCE DE GASCOGNE (nr. ) |
JUGLA Denis () |
|
3. |
Large Basset Griffon Vendeen |
FROSTY SNOWMAN (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
Miscellaneous Class Meilleurs races Françaises Samedi
- judge: Raymond SOULAT (null)
|
1. |
|
E'JAZZ DU RUISSEAU DE MONTBRUN - Braque D'auvergne (nr. ) |
FANTGAUTHIER Gérard et Elizabeth () |
|
2. |
Bordeaux dog |
CERISIER KENZO (nr. ) |
ARNTS Marion () |
|
3. |
Pont-Audemer-Spaniel |
FIFI DE LA FERME DE LA CENDRIERE (nr. ) |
CHARPENTIER Mickaël () |
|
Miscellaneous Class Meutes Saturday
- judge: Jacques Medard Mangin (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
Mlle Stéphanie Melzer () |
X
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Miscellaneous Class Meutes Sunday
- judge: Paul Chauvin (null)
|
1. |
|
L'équipage de la Hardouinais (nr. ) |
() |
X
|
2. |
Griffon nivernais |
(nr. ) |
Jean-François NARDOT () |
X
|
3. |
Teckel Standard |
Trolls de Nerthus (nr. ) |
() |
X
|
Miscellaneous Class Paires Saturday
- judge: Luis PINTO TEXEIRA (null)
|
1. |
|
IMALAYA-IPSO DE L'EPERON DES COSMIQUES (nr. ) |
Luis PINTO TEXEIRA () |
|
2. |
Samoyed |
LIGHT OF MOON & I AM BEAUTIFUL VON WEISS JUWELEN (nr. ) |
MAILLET Emilie () |
|
3. |
Chihuahua smooth-haired |
DIAMONDS OF LOVE LILLY POP & VOXEL UX IXES (nr. ) |
GARCIA Olivier / FAVANTINES Stéphanie () |
|
Miscellaneous Class Paires Sunday
- judge: Richard CALLOCH (null)
|
1. |
|
JOY-OF-HEART OF CYLY OF COURSE (nr. ) |
LEGRAND Grégoire () |
X
|
2. |
English Springer Spaniel |
ADAMANT'S ROLL OUT THE RED CARPET (nr. ) |
SIMONIN Laurent et Pascale () |
X
|
3. |
Bedlington Terrier |
ALMASY'S BLUE HEAVEN (nr. ) |
PIRAUBE Josiane () |
X
|
...
|
|