|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Saturday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Papillon |
PLANET WAVES FOREVER YOUNG DAYDREAM BELIEVERS (nr. ) |
ROOSENS Kathleen () |
|
2. |
Neapolitan Mastiff |
QUINT CASA DI FIDUCIA (nr. ) |
AESSELOOS -VANDER MOTTEN Giovanni - Hans () |
|
3. |
Afghan Hound |
SHAIRA BINT BENAZIR VON HAUSSMAN (nr. ) |
HEILMANN Erika () |
|
Best in show Sunday
- judge: Mrs.Liliane De Ridder-Onghena (Belgium)
|
1. |
Papillon |
PLANET WAVES FOREVER YOUNG DAYDREAM BELIEVERS (nr. ) |
ROOSENS Kathleen (Belgium) |
|
2. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
OTHELLO VON SUNDERHAAR FCI (nr. ) |
BEIKE Günter () |
|
3. |
Italian Greyhound |
ROSAMARIA DEI RAGGI DI LUNA (nr. ) |
REYNAERT-SCHEERENS Leona-Bart () |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mr.Rodneys Jarman (South Africa)
|
1. |
Bernese Mountain Dog |
ROMINA V.'T MOROYKE (nr. ) |
LETA Salvatore () |
|
2. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
DAN-STAR-KOM TRIUMPH OF DREAMS (nr. ) |
VANVAERENBERGH - VAN DEN BRANT Julie () |
|
3. |
Saint Bernard Dog long-haired |
EST KALVANA SLIFFI DIAMOND LADY (nr. ) |
GOOS Noel () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mrs.Monique Van Brempt (Belgium)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
DAN-STAR-KOM TRIUMPH OF DREAMS (nr. ) |
VANVAERENBERGH - VAN DEN BRANT Julie () |
|
2. |
German Shepherd Dog |
ROSEBUD DAENERYS (nr. ) |
KEARNAN Susan () |
|
3. |
Bernese Mountain Dog |
ROYAL RAMOS VAN T MAROYKE (nr. ) |
DECADT-VANDERBEKEN Derry-Vicky () |
|
Puppies Saturday
- judge: Mr.Theo Leenen (Belgium)
|
1. |
Lhasa Apso |
ASKJA DIAMONZ'N DOOZIES (nr. ) |
REVILLAS RODRIGUEZ Ruth () |
|
2. |
Border Terrier |
BRAELOCH RIOT IN MY HEART (nr. ) |
SCHEPKENS Berthe () |
|
3. |
Beagle |
IRINSTYLE EAGLE IN FLIGHT (nr. ) |
COATES Dawn () |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs Ekaterina Senashenko (Russia)
|
1. |
Bouvier des Flandres |
ODIEN LESTE OFF THEEURISEVER (nr. ) |
SEVERIJNEN MUSTERS H.m.c. () |
|
2. |
Shih Tzu |
PICCOLO TIBET JUMANJI (nr. ) |
VRABIE Iulian () |
|
3. |
Lhasa Apso |
ASKJA DIAMONZ'N DOOZIES (nr. ) |
REVILLAS RODRIGUEZ Ruth () |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.Frank Kane (United Kingdom)
|
1. |
Briard |
GILCORU SAUVIGNON D'BRIE AT ROZIMBA (nr. ) |
RUAL-KEOGH, RUAL, WESCOTT-SMITH, SMITH () |
|
2. |
Samoyed |
TIME IS ON MY SIDE VAN 'T HUIS TE WOUDE (nr. ) |
VAN DER ELST Tanja () |
|
3. |
Alaskan Malamute |
ICEWOLF ITS WITCHCRAFT AT ICETRAX (nr. ) |
BROWN Matthew () |
|
Junior Sunday
- judge: Mr.Carl Gunnar Stafberg (Sweden)
|
1. |
Samoyed |
TIME IS ON MY SIDE VAN 'T HUIS TE WOUDE (nr. ) |
VAN DER ELST Tanja () |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
RINGERIKE BEYOND TIME (nr. ) |
TEN HAAF Elisabeth () |
|
3. |
Scottish Terrier |
POLVERE DI STELLE FANTAGHIRO' PER PEABAR (nr. ) |
MASA SIROKA Kennel Peabar () |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Fabrizio Censi (Italy)
|
1. |
Rhodesian Ridgeback |
SHANGANI GHALIB CHACHA CHEWE USHINDI IFE AZIZA (nr. ) |
VON PONCET Irene-Angele () |
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
CLASSIKA IZ STRANI GREZ & KURT KENTWOOD EXCELLMAGIC (nr. ) |
DROOGMANS Heidi () |
|
3. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
POMVIPSTAR P.S. I LOVE YOU & DAN-STAR-KOM GRIFFIN BOY (nr. ) |
VANVAERENBERGH - VAN DEN BRANT Julie () |
|
Couples Sunday
- judge: Mr.Joseph Van Hummelen (Belgium)
|
1. |
Tibetan Mastiff |
(nr. ) |
() |
|
2. |
Samoyed |
(nr. ) |
() |
|
3. |
Schipperke |
(nr. ) |
() |
|
Veterans Saturday
- judge: Mrs.Ruth Wagner (Luxembourg)
|
1. |
Shiba |
SAKAI ZIGGY TENSHI YOI (nr. ) |
KOOLEN Mjfdm () |
|
2. |
Alaskan Malamute |
WINDBERG PAPARAZZI TO FENRIRKIN SHCM (nr. ) |
BLANEY Alanna () |
|
3. |
Collie Rough |
MEJOLA MAID WITH CLASS (nr. ) |
SCHAFER Sandra () |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.Freddy Declercq (Belgium)
|
1. |
Tibetan Terrier |
JOMO-TARA FROM HEAVEN'S EARTH (nr. ) |
VAN BEETHOVEN Anne () |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
YAW ADYUBA ROYAL HI NEZ (nr. ) |
BUT K () |
|
3. |
Australian Shepherd |
NORTHBAY BON JOUR SUMMIT (nr. ) |
DAEMERS KIMBERLY Dogs In Style () |
|
Groups Saturday
- judge: Mrs.Yvonne Cannon (Ireland)
|
1. |
Lhasa Apso |
MARBLEDALE (nr. ) |
ROBERTS Sue () |
|
2. |
Brazilian Terrier |
DU DOMAINE DES MANDETS (nr. ) |
EKSTROM Carlos - Roselyne () |
|
3. |
Frisian Pointing Dog |
(nr. ) |
VAN ENGELEN Bertha () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Hélène Denis (France)
|
1. |
Lhasa Apso |
(nr. ) |
() |
|
2. |
Brazilian Terrier |
(nr. ) |
() |
|
3. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
(nr. ) |
() |
|
Group I Saturday
- judge: Mr.Roger Vanhoenacker (Belgium)
|
1. |
Briard |
Gilcoru Sauvignoin D'brie At Rozimba (nr. ) |
Smith () |
|
2. |
Bearded Collie |
All Eyes On Kiss Me Quick (nr. ) |
Winkel Jessica () |
|
3. |
Australian Shepherd |
Mickey Finn Of Hickory Lake (nr. ) |
Pierino Dolci () |
|
Group I Sunday
- judge: Mr.Grenville Francis (Ireland)
|
1. |
Shetland Sheepdog |
LUNDECOCK'S SURPRISE PACKET (nr. ) |
VAN ULSEN Jasper () |
|
2. |
Bearded Collie |
BEARDIE CONNECTIONS QUINTINO (nr. ) |
OTTO Rinus () |
|
3. |
Australian Shepherd |
AUSTRIAN DREAM BE WELL SUITED OF WISPAFETE (nr. ) |
MISSES S GIBBONS AND H M JONES () |
|
Group II Saturday
- judge: Mrs.Myriam Vermeire (Belgium)
|
1. |
Neapolitan Mastiff |
Quint Casa Di Fiducia (nr. ) |
Aesseloos-Vander Motten () |
|
2. |
Leonberger |
Nino From Yellows Garden (nr. ) |
Bauwens-Roobrouck () |
|
3. |
Bordeaux dog |
Namora Roseras Bordeaux (nr. ) |
t Ijzendoorn Tamara () |
|
Group II Sunday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Neapolitan Mastiff |
QUINT CASA DI FIDUCIA (nr. ) |
AESSELOOS -VANDER MOTTEN Giovanni - Hans () |
|
2. |
Bullmastiff |
PERFECT AS USUAL OF THE BUMBLE BARNS (nr. ) |
JOOS Monique () |
|
3. |
Pyrenean Mountain Dog |
MACLOU DU VAL DE PYRENE (nr. ) |
AVELINI Andree () |
|
Group III Saturday
- judge: Mr.Richard Calloch (France)
|
1. |
American Staffordshire Terrier |
Legend of Sweet Dreams New Sweety Girl (nr. ) |
Legre Kelly () |
|
2. |
Yorkshire Terrier |
Hunderwood Legend (nr. ) |
Bernard Eric () |
|
3. |
Irish Soft Coated Wheaten Terrier |
Strongbow's Irwin Caerbhall (nr. ) |
Sefrin Anne-Marie () |
|
Group III Sunday
- judge: Mr.Vladimir Vukosavljevic (Serbia)
|
1. |
Bull Terrier |
DADDY´S GIRL VOM HAUSE WILKE (nr. ) |
WILKE Nancy () |
|
2. |
Irish Terrier |
BETIRISH GREETINGS FROM EIRE (nr. ) |
KENNEDY Stephen () |
|
3. |
American Staffordshire Terrier |
CARMICHAEL'S LIAR LIAR PANTS ON FIRE (nr. ) |
VERHOREVOORT Olaf () |
|
Group IV Saturday
- judge: Mr.Theo Leenen (France)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
Dot Van De Wouwer (nr. ) |
Meeuwesen Annette () |
|
2. |
Teckel Standard long-haired |
Quickstep Fonzie Of Mister Quicy (nr. ) |
Maes Marianne () |
|
3. |
Teckel Standard wire-haired |
Dix-Huits Carats Nardovino (nr. ) |
Martens-Pittoors () |
|
Group IV Sunday
- judge: Mr.Robert Osterwalder (Switzerland)
|
1. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
OTHELLO VON SUNDERHAAR FCI (nr. ) |
BEIKE Günter () |
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
KURT KENTWOOD EXCELLMAGIC (nr. ) |
DROOGMANS Heidi () |
|
3. |
Teckel Standard long-haired |
QUICKSTEP FONZIE OF MISTER QUINCY (nr. ) |
MAES Marianne () |
|
Group V Saturday
- judge: Mr.Jouanchicot (France)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
DAN-STAR-KOM GRIFFIN BOY (nr. ) |
VANVAERENBERGH - VAN DEN BRANT Julie () |
|
2. |
Shiba |
DAR CHINGIZA ENJOY EVERY MOMEN (nr. ) |
VAN DER MEER Wilma () |
|
3. |
Siberian Husky |
KRISTARI'S MASTER OF VICTORY (nr. ) |
ROMA Giedraitiene () |
|
Group V Sunday
- judge: Mr.Giovanni Pentenero (Italy)
|
1. |
Akita |
JEAMARA?S NORWEGIAN SKYLINE AT SENSHA (nr. ) |
WILLY Nicola () |
|
2. |
medium size Spitz orange/grey shaded/other colours |
DAN-STAR-KOM GRIFFIN BOY (nr. ) |
VANVAERENBERGH - VAN DEN BRANT Julie () |
|
3. |
Keeshond |
ELEGANT SHARM GALANTNYI KAVALER (nr. ) |
JANSSEN Francois () |
|
Group VI Saturday
- judge: Mr.Jos de Cuyper (Belgium)
|
1. |
Rhodesian Ridgeback |
VILLAGEDOGS OUR BELAMI (nr. ) |
JENSEN Poul H. () |
|
2. |
Large Basset Griffon Vendeen |
TARMACHAN CARTIER (nr. ) |
BUCHANAN Fiona () |
|
3. |
Basset Hound |
NAPOLEON OF LUFON ROYAL PRIDE (nr. ) |
VERSLUIS Rinus () |
|
Group VI Sunday
- judge: Mr.Joop Hiddes (Netherlands)
|
1. |
Large Basset Griffon Vendeen |
TARMACHAN CARTIER (nr. ) |
BUCHANAN Fiona () |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
VILLAGEDOGS O'RED OCTOBER (nr. ) |
MCGOLDRICK Dorothy () |
|
3. |
Dalmatian |
CALL ME CRAZY OF THE MILLION HAIRS (nr. ) |
JACOBS Dian () |
|
Group VII Saturday
- judge: Mr.Ropbert Osterwalder (Switzerland)
|
1. |
English Pointer |
TENSHILLING IT HAD TO BE YOU (nr. ) |
ELLIOTT Laura () |
|
2. |
German Short-haired Pointing Dog |
JAZZ DES MANNES FLEURIES (nr. ) |
MICHAUX Stéphane () |
|
3. |
French Spaniel |
MILKA DE LA VOLEE DES MIGRATEURS (nr. ) |
DEGREMONT Pascale () |
|
Group VII Sunday
- judge: Mr.John Walsh (Ireland)
|
1. |
German Short-haired Pointing Dog |
FLYING DAME V. KALLISTO (nr. ) |
HOUFFLAIN Sophie () |
|
2. |
Large Munsterlander |
MISS SUMMER UUT 'T VOSSEBELTSEVELD (nr. ) |
JANSEN Anita () |
|
3. |
Hungarian Wire-haired Pointing Dog |
CARNLOCHAN MORNING STAR (nr. ) |
SUTHERLAND Cheryl () |
|
Group VIII Saturday
- judge: Mr.John Walsh (Ireland)
|
1. |
English Springer Spaniel |
RISELAWROAD NO DEAL (nr. ) |
BROUGH Catriona () |
|
2. |
American Cocker Spaniel black |
OSLO LE R'Y DE CAMPAGNE (nr. ) |
MALHERBE Isabelle () |
|
3. |
Labrador Retriever |
EXQUISITOS ICONO (nr. ) |
JUEL-BROCKDORFF Irene () |
|
Group VIII Sunday
- judge: Mrs Maria McEntee (Ireland)
|
1. |
American Cocker Spaniel Any solid color other than black |
NUIT MAGIQUE DES TERRES DE L'INSTANT (nr. ) |
VERFAILLIE Emilie () |
|
2. |
Flat Coated Retriever |
ZIA ZAPHYRA BLACK BRIANTA (nr. ) |
DE MEESTER Annick () |
|
3. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
FIRST LOVE FROM THE GREEN RESORT (nr. ) |
VAN DEN DRIES Petra () |
|
Group IX Saturday
- judge: Mrs.Dianne Degryze (Belgium)
|
1. |
Papillon |
PLANET WAVES FOREVER YOUNG DAYDREAM BELIEVERS (nr. ) |
ROOSENS Kathleen () |
|
2. |
Chihuahua smooth-haired |
EXCITING FUTURE CLEAR MY ANGELS (nr. ) |
RENGERS Petra () |
|
3. |
Lhasa Apso |
CHIC CHOIX KUMI KIAN MARCO POLO (nr. ) |
KUMM Hedi () |
|
Group IX Sunday
- judge: Mr.Jevne Frode (Norway)
|
1. |
Papillon |
PLANET WAVES FOREVER YOUNG DAYDREAM BELIEVERS (nr. ) |
ROOSENS Kathleen () |
|
2. |
Lhasa Apso |
CHIC CHOIX KUMI KIAN MARCO POLO (nr. ) |
KUMM Hedi () |
|
3. |
Miniature Poodle white-black-brown |
STEP BY STEP SURI OF CHANEL COCO (nr. ) |
LINNEBERG Charlotte () |
|
Group X Saturday
- judge: Mr.Vladimir Vukosavljevic (null)
|
1. |
Afghan Hound |
SHAIRA BINT BENAZIR VON HAUSSMAN (nr. ) |
HEILMANN Erika () |
|
2. |
Borzoi |
KORSAKOV RADOST POWER OF LOVE MENIGMA (nr. ) |
PINKERTON , CATTONI-SARMAN Susan, Lynda () |
|
3. |
Whippet |
WEST CHELAN QUICK LOOK AT ME (nr. ) |
MOWBRAY Shelby () |
|
Group X Sunday
- judge: Mr.Thom Hehir (Ireland)
|
1. |
Italian Greyhound |
ROSAMARIA DEI RAGGI DI LUNA (nr. ) |
REYNAERT-SCHEERENS Leona-Bart () |
|
2. |
Greyhound |
GRAAL QUEST JUST ONE MORE (nr. ) |
DUMORTIER Alain () |
|
3. |
Afghan Hound |
SHAIRA BINT BENAZIR VON HAUSSMAN (nr. ) |
HEILMANN Erika () |
|
Miscellaneous Class Belgian Breeds Saturday
- judge: Mrs.Liliane De Ridder-Onghena (Belgium)
|
1. |
Papillon |
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Miscellaneous Class Belgian Breeds Sunday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Small Brabant Griffon |
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
...
|
|