|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Saturday
- judge: Mrs.Ingrid Hectors (Belgium)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
Whizzbang's Billi Bi (nr. ) |
Jensen Dorte (Denmark) |
|
2. |
Bichon Frise |
Manoir's Man for all Seasons (nr. ) |
Johns Pauline (United Kingdom) |
|
3. |
Bobtail |
Le P'Tit Prince of Reality Dream (nr. ) |
Tocquer Frank (France) |
|
Best in show Sunday
- judge: Mr.Gustaaf Van Den Bosch (Belgium)
|
1. |
Medium size Poodle white-black-brown |
Nero E Bianco Q - Caesarion (nr. ) |
Vanzeer Peter (Belgium) |
|
2. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Kenji (nr. ) |
Otto Rinus (Netherlands) |
|
3. |
Afghan Hound |
Kochliwy Ksi??? z Korczówki (nr. ) |
Hoornaert Michael (Belgium) |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mrs.E.De Wine (Belgium)
|
1. |
Shiba |
Rockabye Baby of Wolf Point (nr. ) |
Daponte Nancy (Belgium) |
|
2. |
Small Brabant Griffon |
Swakke d'Hecerna (nr. ) |
Batsleer Kim (Belgium) |
|
3. |
West Highland White Terrier |
Bogarhazi Impression (nr. ) |
Porotti Catherine (France) |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mrs.C.Aerts (Belgium)
|
1. |
Shih Tzu |
Jabadabadoe’s Rayuma Mei-lan (nr. ) |
Van Baelen Christine (Belgium) |
|
2. |
Small Brabant Griffon |
Swakke d'Hecerna (nr. ) |
Batsleer Kim ( (Belgium) |
|
3. |
Alaskan Malamute |
No Divas Double Down in Las Vegas (nr. ) |
Rooms - De Wilde Tom & Whitney (Belgium) |
|
Puppies Saturday
- judge: Mers.Aerts (Belgium)
|
1. |
Irish Wolfhound |
Runningjacob van de Tortelduif (nr. ) |
Bosman - van Rooijen Hennie (Netherlands) |
|
2. |
Basenji |
African Mystery's Hakuna Matata (nr. ) |
Arend Erik ( (Belgium) |
|
3. |
Siberian Husky |
Chibi Moon Ashoona de Luna Siberiana (nr. ) |
Vercauter Thierry (Belgium) |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.E.De Wine (Belgium)
|
1. |
Welsh Corgi Pembroke |
Andvol Jusefina Aperol (nr. ) |
Croft - Elliott Lisa (Belgium) |
|
2. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
You Make my Dream of Maja's Pomeranianworld (nr. ) |
Brzek Margareta (Germany) |
|
3. |
Basenji |
African Mystery's Hakuna Matata (nr. ) |
Arend Erik (Belgium) |
|
Junior Best of Saturday
- judge: Mrs.T.Peixoto (Portugal)
|
1. |
Bulldog |
Freedom from the Bullscompagnie (nr. ) |
Vermeire Vanessa (Belgium) |
|
2. |
Dalmatian |
Othello de Ker Manzel (nr. ) |
Pinceau Stephane (France) |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Best of Sunday
- judge: Mr.M Degeeter (Belgium)
|
1. |
Bernese Mountain Dog |
Romina van 't Maroyke (nr. ) |
Leta Salvatore (Belgium) |
|
2. |
Great Dane harlequin |
Royal Black Jack ‘t Hof van Mellink (nr. ) |
Herman - Mahieu Gwendolyn - Christof (Belgium) |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Females Saturday
- judge: Mrs/T.Peixoto (Portugal)
|
1. |
Bulldog |
Freedom from the Bullscompagnie (nr. ) |
Vermeire Vanessa (Belgium) |
|
2. |
Mastiff |
Enchanting Celia from Big Boys Club (nr. ) |
Liszewska Marzenna (Norway) |
|
3. |
Basenji |
Lutra's all the Right Moves (nr. ) |
Kvitzau - Hull Maria (Denmark) |
|
Junior Females Sunday
- judge: Mr.M Degeeter (Belgium)
|
1. |
Bernese Mountain Dog |
Romina van 't Maroyke (nr. ) |
Leta Salvatore (Belgium) |
|
2. |
Welsh Corgi Pembroke |
Covventinea Red Hot Chilli Pepper (nr. ) |
Gebruers Cynthia (Belgium) |
|
3. |
Jack Russell Terrier |
Rosy Diamond Colette the Dutch Jacks (nr. ) |
Poels Aurélie () |
|
Junior Males Saturday
- judge: Mrs.T.Peixoto (Portugal)
|
1. |
Dalmatian |
Othello de Ker Manzel (nr. ) |
Pinceau Stephane (France) |
|
2. |
Samoyed |
Delivano'spresents to you Chaplinn (nr. ) |
van Oorschot Ilona (Netherlands) |
|
3. |
Lhasa Apso |
Mi-Amor Run to You (nr. ) |
Bellens - Deroo Linda - Martine (Belgium) |
|
Junior Males Sunday
- judge: Mr.M.Degeeter (Belgium)
|
1. |
Great Dane harlequin |
Royal Black Jack ‘t Hof van Mellink (nr. ) |
Herman - Mahieu Gwendolyn - Christof (Belgium) |
|
2. |
French Bulldog |
Bakervill's Style Oh Boy (nr. ) |
Van Raamsdonk Chantal (Belgium) |
|
3. |
Sussex Spaniel |
Eald Dancing Diamond (nr. ) |
Penneman Nancy ( (Belgium) |
|
Couples Saturday
- judge: Mrs.I.Wilmsen (Belgium)
|
1. |
Teckel Standard long-haired |
(nr. ) |
Hoppenbrouwers () |
|
2. |
Miniature Spitz |
(nr. ) |
Vanvaerenbergh - Van Den Brandt () |
|
3. |
Border Collie |
(nr. ) |
Van Dijck () |
|
Couples Sunday
- judge: Mr.B.Scheerens (Belgium)
|
1. |
Great Dane brindle |
(nr. ) |
Vanhove Silke () |
|
2. |
English Cocker Spaniel |
(nr. ) |
Vranckaert Sofie () |
|
3. |
Samoyed |
(nr. ) |
Parola () |
|
Veterans Saturday
- judge: Mrs.Van Herle-Stevens (Belgium)
|
1. |
English Springer Spaniel |
Winnetou vom Springer (nr. ) |
Gerhardt David (Germany) |
|
2. |
Japanese Chin |
Chinart Masayme (nr. ) |
Valgaeren Myriam (Belgium) |
|
3. |
Basenji |
Akuaba N EldoradoXtra Terrestrial (nr. ) |
Alaerts Alain (Belgium) |
|
Veterans Sunday
- judge: Mrs.M.Van Brempt (Belgium)
|
1. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Pajkos (nr. ) |
Everaert Yani (Belgium) |
|
2. |
Maltese |
Funny Ladies Super Boy (nr. ) |
Houthuys Patrick (Belgium) |
|
3. |
Spanish Waterdog |
Gonnagitcha's Miramar (nr. ) |
Bol Hans (Netherlands) |
|
Groups Saturday
- judge: Mrs.I.Wilmsen (Belgium)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
(nr. ) |
Droogmans () |
|
2. |
Ibizan Warren Hound smooth-haired |
(nr. ) |
Bazin-Deckmyn () |
|
3. |
Dalmatian |
(nr. ) |
Curias () |
|
Groups Sunday
- judge: Mr.B.Scheerens (Belgium)
|
1. |
Dalmatian |
(nr. ) |
Curias () |
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
(nr. ) |
Droogmans () |
|
3. |
Samoyed |
(nr. ) |
Parola () |
|
Group I Saturday
- judge: Mr.C.Hastings (Ireland)
|
1. |
Bobtail |
. Le P'Tit Prince of Reality Dream (nr. ) |
Tocquer Frank (France) |
|
2. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Quintino (nr. ) |
Otto Rinus (Netherlands) |
|
3. |
Welsh Corgi Pembroke |
Andvol Tsesarevich (nr. ) |
Shuvalova Olga (Russia) |
|
Group I Sunday
- judge: Mr.V.Al Daghistani (Serbia)
|
1. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Kenji (nr. ) |
Otto Rinus (Netherlands) |
X
|
2. |
Bobtail |
Le P'Tit Prince of Reality Dream (nr. ) |
Tocquer Frank (France) |
X
|
3. |
Collie Smooth |
Gallant Darya Happy Magic Star (nr. ) |
de Feijter Bianca ( (Netherlands) |
X
|
Group II Saturday
- judge: Mr.P.Roosenboom (null)
|
1. |
Newfoundland |
New Angels Part Time Lover (nr. ) |
Haeck Didier (Belgium) |
|
2. |
Saint Bernard Dog |
Moses du Temple d'Haoma (nr. ) |
De Tandt - Spoden Franky & Linda (Belgium) |
|
3. |
Bulldog |
Reserva do Rei Lenny Lauras (nr. ) |
Martens - Pittoors Geert - Paulien (Belgium) |
|
Group II Sunday
- judge: Mr.C.Habig (Germany)
|
1. |
Newfoundland |
New Angels Part Time Lover (nr. ) |
Haeck Didier (Belgium) |
|
2. |
Mastiff |
Devine Cornelia from Big Boys Club (nr. ) |
Liszewska Marzenna (Norway) |
|
3. |
Dobermann |
Paxx van Royaert (nr. ) |
Claes Sven (Belgium) |
|
Group III Saturday
- judge: Mr.J.Decuyper (Belgium)
|
1. |
English Toy Terrier Black and Tan |
Argoel Return Trip from Flytime (nr. ) |
Croft - Elliott Lisa (Belgium) |
|
2. |
West Highland White Terrier |
White Bandits' Chilly Pepper (nr. ) |
Maul Gabi und Jessica (Belgium) |
|
3. |
Jack Russell Terrier |
Touchstar Win or Learn (nr. ) |
Theunissen - Dijcks Leon (Belgium) |
|
Group III Sunday
- judge: Mr.W.Wellens (Belgium)
|
1. |
Kerry Blue Terrier |
Zero Tolerance van Daelenbroek (nr. ) |
Heermels-Engelen Mieke (Netherlands) |
|
2. |
West Highland White Terrier |
White Bandits' Chilly Pepper (nr. ) |
Maul Gabi und Jessica () |
|
3. |
Welsh Terrier |
Iceman of the Southern Point (nr. ) |
Smeets Mat (Netherlands) |
|
Group IV Saturday
- judge: Mr.G.Van Den Bosch (Belgium)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
Classika iz Strani Grez (nr. ) |
Droogmans Heidi (Belgium) |
|
2. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Rodels Magic Moonlight (nr. ) |
Giura Anca (Romania) |
|
3. |
Teckel miniature smooth-haired |
Minidogland Take after Sun (nr. ) |
Meier Philippe (Netherlands) |
|
Group IV Sunday
- judge: Mrs.W.Slatyer (Australia)
|
1. |
Teckel miniature wire-haired |
Nibelung ot Mariny Kuranovoy (nr. ) |
Berkhout - Falkner Sophia (Netherlands) |
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
Quizz me Quick van de Hereheide (nr. ) |
Theunis Silke (Belgium) |
|
3. |
Teckel Standard wire-haired |
Lora di Lora Petty Woman (nr. ) |
Berkhout - Falkner Sophia (Netherlands) |
|
Group V Saturday
- judge: Mrs.S.Walsh (Ireland)
|
1. |
Basenji |
Doberguard's Black Strong Mocca (nr. ) |
Heering Amalie (Denmark) |
|
2. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Pomvipstar P.S. I Love You (nr. ) |
Vanvaerenbergh - Van Den Brant Julie - Andy (Belgium) |
|
3. |
Samoyed |
Delivano'spresents to you Chaplinn (nr. ) |
van Oorschot Ilona (Netherlands) |
|
Group V Sunday
- judge: Mrs.M.Vermeiren (Belgium)
|
1. |
Siberian Husky |
Ayuka's Kara Mia (nr. ) |
Robien Nadja (Belgium) |
|
2. |
Akita |
Hiromitsu Q'Dai Go (nr. ) |
Martens - Pittoors (Netherlands) |
|
3. |
Ibizan Warren Hound smooth-haired |
Bozica Rjabina de Bergerac (nr. ) |
Sij Sandra (Serbia) |
|
Group VI Saturday
- judge: Mrs.C.Kersbergen (Netherlands)
|
1. |
Dalmatian |
Curias I Dress to Impress (nr. ) |
Jenvall Charlotte (Denmark) |
|
2. |
Fawn Brittany Basset |
Donja v.d. Mariskahoeve (nr. ) |
Ponse de Kooter M.Y. (Netherlands) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Ringerike Beyond Time (nr. ) |
Dusbaba - tenhaaf Elisabeth (Netherlands) |
|
Group VI Sunday
- judge: Mr.Z.Agabeyli (Albania)
|
1. |
Dalmatian |
Curias I Dress to Impress (nr. ) |
Jenvall Charlotte (Denmark) |
|
2. |
Bloodhound |
Loamy's Lane's Quarterback Jack (nr. ) |
Van Der Sichel Linda ( (Belgium) |
|
3. |
Beagle |
Siwy Dym Infinity Sun (nr. ) |
Wille Marc (Belgium) |
|
Group VII Saturday
- judge: Mr.W.Wellens (Netherlands)
|
1. |
English Setter |
Bournefield Purple Rain (nr. ) |
Van Genechten & Akkermans Leen & Bavo (Belgium) |
|
2. |
Small Munsterlander |
Lijov II aus der Wolfskammer (nr. ) |
Hagoort Marjo (Netherlands) |
|
3. |
Brittany |
Lexes van de Kreppelseheide (nr. ) |
Verdonschot Gertie (Netherlands) |
|
Group VII Sunday
- judge: Mrs.M.Van Brempt (Belgium)
|
1. |
Irish Red Setter |
Queenstone Mister Ziggo Zenn (nr. ) |
de Wilde Willy (Netherlands) |
|
2. |
English Setter |
Bournefield Purple Rain (nr. ) |
Van Genechten & Akkermans Leen & Bavo (Belgium) |
|
3. |
Irish Red and White Setter |
Cilleigne cu Chulainn at Drumlace (nr. ) |
Mc Dermott Mark (United Kingdom) |
|
Group VIII Saturday
- judge: Mr.J-F Vanaken (Belgium)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
Whizzbang's Billi Bi (nr. ) |
Jensen Dorte (Denmark) |
|
2. |
Romagna Water Dog |
Sem di Casa Cleo (nr. ) |
Van Gemert Katrien (Netherlands) |
|
3. |
English Springer Spaniel |
Lordsett Teams of Endearment (nr. ) |
Gerhardt David ( (Germany) |
|
Group VIII Sunday
- judge: Mrs.V.Boesmans (Belgium)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
Whizzbang's Billi Bi (nr. ) |
Jensen Dorte (Denmark) |
|
2. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
Roaneden Quatch a Falling Star (nr. ) |
Van De Langenberg - van Breugel Els (Belgium) |
|
3. |
Romagna Water Dog |
Sem di Casa Cleo (nr. ) |
Van Gemert Katrien (Netherlands) |
|
Group IX Saturday
- judge: Mrs.M.Van Brempt (Belgium)
|
1. |
Bichon Frise |
Manoir's Man for all Seasons (nr. ) |
Johns Pauline (United Kingdom) |
|
2. |
French Bulldog |
Bakervill's Style Oh Boy (nr. ) |
Van Raamsdonk Chantal (Belgium) |
|
3. |
Boston Terrier |
Hessenvilla's Demi Moore by Midget (nr. ) |
Schepers Suzan (Netherlands) |
|
Group IX Sunday
- judge: Mrs.S.Walsh (Ireland)
|
1. |
Medium size Poodle white-black-brown |
Nero E Bianco Q - Caesarion (nr. ) |
Vanzeer Peter (Belgium) |
|
2. |
Shih Tzu |
Saffron Sherhy Revolution for Choden (nr. ) |
Van Slycken Dorien (Belgium) |
|
3. |
French Bulldog |
Bakervill's Style Oh Boy (nr. ) |
Van Raamsdonk Chantal (Belgium) |
|
Group X Saturday
- judge: Mr.B.Scheerens (Belgium)
|
1. |
Afghan Hound |
Agha Djari's Karkati's Comeback (nr. ) |
Bauss Rosemarie ( (Germany) |
|
2. |
Azawakh |
El Roalito Easygoing (nr. ) |
Schellenberger Cornelia (Germany) |
|
3. |
Italian Greyhound |
Pippa Glitzerflitzer (nr. ) |
Spiekermann Christoph (Germany) |
|
Group X Sunday
- judge: Mr.J-F Vanaken (Belgium)
|
1. |
Afghan Hound |
Kochliwy Ksi??? z Korczówki (nr. ) |
Hoornaert Michael ( (Belgium) |
|
2. |
Whippet |
Adrian Donna Gaines (nr. ) |
Legrand Gregoire (France) |
|
3. |
Greyhound |
Iloann des Legendes du Moyen Age (nr. ) |
Fondo Frederic (France) |
|
...
|
|