|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Saturday
- judge: Mr.Castellis Lladosa Alfonso (Spain)
|
2. |
Miniature Bull Terrier |
Happy Little Fellows Tootsie Roll (nr. ) |
Bruggeman, Vanessa () |
|
3. |
Chow Chow |
Kosmos Laster Gold (nr. ) |
van der stelt, jan () |
|
1. |
Bloodhound |
Loamy's Lane's Sue (nr. ) |
Van Der Sichel, Linda () |
|
Best in show Sunday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
2. |
Australian Shepherd |
Black Velvet License To Thrill (nr. ) |
Hellmeister, Mary () |
|
3. |
Toy Poodle |
Afterglow Karaoke (nr. ) |
james, tracey () |
|
1. |
Akita |
Of Mashiko Vaya Con Dios (nr. ) |
Guedens, Marc () |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mr.Spruyt Dirk (Belgium)
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
Yellow Diamond Tiffany Degli Aristobassi (nr. ) |
Lewantowitsch, Artur () |
|
3. |
Chinese Crested Dog Hairless |
Leed's Infinity Titanforged Blake (nr. ) |
Leed, Pernille () |
|
1. |
Bullmastiff |
Vida The New Beauty By Van Ranzieshof (nr. ) |
Hugelier, Bruno () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mr.Nölke Uwe (Germany)
|
2. |
Welsh Corgi Pembroke |
Aramis Piashcotnai Zorki (nr. ) |
Poppe, Kelly () |
|
3. |
Akita |
Of Mashiko Vaya Con Dios (nr. ) |
Guedens, Marc () |
|
1. |
Samoyed |
Tyzzero All Brilliant Bets Are On Me (nr. ) |
Jenkinson, C. () |
|
Puppies Saturday
- judge: Mr.Kokkonen Olli (Finland)
|
2. |
Bullmastiff |
Very Irresistable Of The Bumble Barns (nr. ) |
Joos, Monique () |
|
3. |
Golden Retriever |
Vip In Vegas Of Sunshine's Valley (nr. ) |
vermander, nathalie () |
|
1. |
Miniature Spitz |
Bonbon Van Liebertiehof (nr. ) |
van oorschot, Ilona () |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.Margareth O'Sullivan (Ireland)
|
2. |
Siberian Husky |
Alice Venti Even Keel (nr. ) |
Deschouwer - Van Dijk, Patrick -Buck () |
|
3. |
Whippet |
T Tay-zyg Of Continuity Of Cyyl (nr. ) |
Legrand Diette, Sabine () |
|
1. |
Australian Shepherd |
Pure Brave Spirit (nr. ) |
Alimova, Maria () |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.Di Chicco Mariano (Italy)
|
2. |
Shih Tzu |
Paladin Fatinat Al Sjark (nr. ) |
Donga-van Lubeek, Nancy () |
|
3. |
Tibetan Mastiff |
Vamos from lei sheng (nr. ) |
Wandelaere Driessens, Noel Ruth () |
|
1. |
Samoyed |
Vanderbilt's Lucky Fox (nr. ) |
van der Elst, Tanja () |
|
Junior Sunday
- judge: Mr.Theo Leenen (Belgium)
|
2. |
Bulldog |
Ingelbulls Valentin My Angel Cupidon (nr. ) |
Ingelbien, Christelle () |
|
3. |
Flat Coated Retriever |
Brightonyx Velvet Vidor (nr. ) |
De Koninck, Lief () |
|
1. |
Skye Terrier |
kyeomania's Pot Of Gold & Urka Des Ecossais Du Lac (nr. ) |
bourguignon, christian () |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Patterson Eddie (Ireland)
|
2. |
Kerry Blue Terrier |
Dinnyésvárosi Xerxes & Coconut Kiss Vom Ochtendunger Land (nr. ) |
Böhnke, Frank () |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
Union Jack & To Cute From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-vangelder, Ivan-corinna () |
|
1. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
Itachi Vom Wasserlosen Tal & Gadi Vom Wasserlosen Tal (nr. ) |
Nordmann, Jana () |
|
Couples Sunday
- judge: Mrs.Gunilla Skallman (Sweden)
|
2. |
Skye Terrier |
Skyeomania's Pot Of Gold & Urka Des Ecossais Du Lac (nr. ) |
bourguignon, christian () |
|
3. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Carnlochan Jack Frost & Limited Edition Magyar-tim (nr. ) |
Credland, Ian () |
|
1. |
Coton de Tuléar |
James West Des Jardins De Gossypium (nr. ) |
Vincent, Lydie () |
|
Veterans Saturday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
2. |
Finnish Lapphund |
Lord Thranduil Du Domaine D'arinella Bianca (nr. ) |
Moson, Louisa () |
|
3. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
Norden Liht Triumph (nr. ) |
Lewantowitsch, Artur () |
|
1. |
Collie Rough |
Glamourace Collies Flaming Star (nr. ) |
Alberda, Frans () |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.Johan Wulteputte (Belgium)
|
2. |
Borzoi |
Nasya Of Russian Dreams (nr. ) |
Van Hoof-Bekers, Eddy & Bianca () |
|
3. |
Irish Red Setter |
Nuran Ireleith (nr. ) |
Verwimp, Wim () |
|
1. |
Golden Retriever |
De L'oree Du Royaume De Nala (nr. ) |
Lemaire, Helline () |
|
Groups Saturday
- judge: Mrs.Boen Daisy (Belgium)
|
2. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-vangelder, Ivan-corinna () |
|
3. |
Finnish Lapphund |
Of Vanir Idunn Vegvisir (nr. ) |
Moson, Louisa () |
|
1. |
Samoyed |
van 't Huis Te Woude (nr. ) |
van der Elst, Tanja () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Gail Patterson (Ireland)
|
2. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-vangelder, Ivan-corinna () |
|
3. |
Finnish Lapphund |
Du Pays Des Mille Lacs (nr. ) |
Moson, Louisa () |
|
1. |
Shetland Sheepdog |
Fancy Fire The Sprightly Twinkle (nr. ) |
Enkelaar Lia () |
|
Group I Saturday
- judge: Mr.Nölke Uwe (Germany)
|
2. |
Australian Shepherd |
Shepherds Of Paradise Red Red Wine (nr. ) |
Maddens, Jolien () |
|
3. |
Belgian Shepherd Dog Groenendael |
BATHSHEBA REA La Componella (nr. ) |
Cupal, Axel () |
|
1. |
Australian Shepherd |
Black Velvet License To Thrill (nr. ) |
Hellmeister, Mary () |
|
Group I Sunday
- judge: Mrs.Rooney Simon (Ireland)
|
2. |
Welsh Corgi Pembroke |
Andvol Uno Momento (nr. ) |
Gebruers, Cynthia () |
|
3. |
Bearded Collie |
Miner’s Lake Mystery (nr. ) |
Winkel, Jessica () |
|
1. |
Schnauzer black |
Taru Leebren Grand Calvera (nr. ) |
Lewington, Lorraine () |
|
Group II Saturday
- judge: Mrs.Gunilla Skallmann (Sweden)
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Sïmonn Vom Durrbachler Wald (nr. ) |
De Wolde, Marieke () |
|
3. |
Newfoundland |
Gunnersnewfs Black Desire For Blackcoast (nr. ) |
Black, Mandy () |
|
1. |
Affenpinscher |
Monkey Star Grand Prix (nr. ) |
Sommer, Verena () |
|
Group II Sunday
- judge: Mrs.Elina Haapaniemi (Finland)
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Ukkepuk De Zandvijver (nr. ) |
Declerck, Rita () |
|
3. |
Rottweiler |
Munanis Siyah (nr. ) |
Van Munster, Stanley () |
|
1. |
Miniature Bull Terrier |
Happy Little Fellows Tootsie Roll (nr. ) |
Bruggeman, Vanessa () |
|
Group III Saturday
- judge: Mrs.Van den Bogert Yvonne (Netherlands)
|
2. |
Australian Terrier |
Miracle Molly Prezzy Oz From Hazel (nr. ) |
Van Hezel-Wildeman, Ellis () |
|
3. |
Sealyham Terrier |
Whooperhill So Charming (nr. ) |
Oulton, Robert () |
|
1. |
Yorkshire Terrier |
Life Image Tarantino Jerome (nr. ) |
Carpaccio, Nadine () |
|
Group III Sunday
- judge: Mr.Milic Momcilo (null)
|
2. |
Airedale Terrier |
Hailey Of The Ockenhome (nr. ) |
van der Vegt, Edward () |
|
3. |
Miniature Bull Terrier |
Mini-bull-devils Tiësto (nr. ) |
van Horck - van der Horst, Mia () |
|
1. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
Cosmic Girl Vitoraz (nr. ) |
Vaes-willems, Filip-marijke () |
|
Group IV Saturday
- judge: Mrs.Agostini Rosa (Italy)
|
2. |
Teckel Standard long-haired |
Huntaks Primo Rosso (nr. ) |
Dijkhorst, Hanno W.J. () |
|
3. |
Teckel miniature smooth-haired |
Xandro Vom Brendelstein (nr. ) |
Lewantowitsch, Artur () |
|
1. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
Forest Sun Narnia (nr. ) |
Van Paemel, Kelly () |
|
Group IV Sunday
- judge: Mrs.Kucerova Chrpova Veronika (Czech Republic)
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
Hunnia Ita Lallaby (nr. ) |
Viljoen, Thorsten () |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
For You Vom Weiler Ried (nr. ) |
Slunitschek, Lara und Ingrid () |
|
1. |
Chow Chow |
Kosmos Laster Gold (nr. ) |
van der stelt, jan () |
|
Group V Saturday
- judge: Mrs.Rooney Simon (Ireland)
|
2. |
Akita |
Unlimited Dreams Of Michiko-shameika (American Akita) (nr. ) |
Hertoge, Elien () |
|
3. |
Basenji |
Adebanke's Glanzlicht mit Mutabaruga (nr. ) |
Baaser, Noel () |
|
1. |
Mexican Hairless Dog Standard |
Ring Rider Pitch Perfect For Moment In Time (nr. ) |
Scheffler, Ricarda () |
|
Group V Sunday
- judge: Mr.Patterson Eddie (Ireland)
|
2. |
Basenji |
Adebanke's Glanzlicht mit Mutabaruga (nr. ) |
Baaser, Noel () |
|
3. |
Miniature Spitz |
Kolibripom Ducati (nr. ) |
Brzek, Margareta () |
|
1. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Erylan Hera La Reine (nr. ) |
Foote & McAulay, Raymond, Gail & Erin () |
|
Group VI Saturday
- judge: Mrs.Rooney Catherine (Ireland)
|
2. |
Basset Hound |
Popcorn Amber Van Grunsven (nr. ) |
Gepken, Richard () |
|
3. |
Beagle |
Pride Of God's Baloubet Du Rouet (nr. ) |
Rupprechter, Christine () |
|
1. |
Bloodhound |
Loamy's Lane's Sue (nr. ) |
Van Der Sichel, Linda () |
|
Group VI Sunday
- judge: Mr.Feyaerts Rudy (Belgium)
|
2. |
Beagle |
March To Victory From Elly's Pack (nr. ) |
Vervoort, Elly () |
|
3. |
Black and Tan Coonhound |
Xtreme Legendary V.d. Mergelhoeve (nr. ) |
Beckers- De Jong, Connie () |
|
1. |
Irish Red Setter |
Riverwood Over The Moon (nr. ) |
Godart, Charlotte () |
|
Group VII Saturday
- judge: Mrs.Van Genechten Leen (Belgium)
|
2. |
Italian Pointing Dog |
Vipera Del Cuore Di Leonessa (nr. ) |
de leeuw, mieke () |
|
3. |
Gordon Setter |
Wild Emerald´s Gentleman Geronimo (nr. ) |
Bötticher, Guido () |
|
1. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Facanvadasz Csongor (nr. ) |
Morse, Donna () |
|
Group VII Sunday
- judge: Mrs.Rooney Catherine (Ireland)
|
2. |
German Wire-haired Pointing Dog |
Untold Abika Van Luighem (nr. ) |
Claes, Ines () |
|
3. |
Gordon Setter |
Wild Emerald´s Famous Dream Maker (nr. ) |
Bötticher, Gabriele () |
|
1. |
English Cocker Spaniel other colours |
More Than Amazing The Beat Goes On (nr. ) |
vranckaert, sofie () |
|
Group VIII Saturday
- judge: Mr.Alessandro Zeppi (Italy)
|
2. |
Romagna Water Dog |
Rozebottel's Love Of My Life (nr. ) |
Van Gemert, Katrien () |
|
3. |
Golden Retriever |
Glitters Second To None (nr. ) |
Braeckman, Kathy () |
|
1. |
Portuguese Water Dog |
Casa Hoya's Addicted To You (nr. ) |
Griffioen-van Beek, Ilona () |
|
Group VIII Sunday
- judge: Mr.Di Chicco Mariano (Italy)
|
2. |
American Cocker Spaniel black |
Chicomy's Relight My Fire (nr. ) |
Strijbos, Wilma () |
|
3. |
Romagna Water Dog |
Gina's James De Wollige Hond (nr. ) |
Veraart, Pearl () |
|
1. |
Lhasa Apso |
Tai Fanza East To West (nr. ) |
Kudirkien?, Lauryna () |
|
Group IX Saturday
- judge: Mr.Milic Momcilo (null)
|
2. |
Chinese Crested Dog Hairless |
Zojo Von Shinbashi (nr. ) |
Leed, Pernille () |
|
3. |
Toy Poodle |
Afterglow Karaoke (nr. ) |
james, tracey () |
|
1. |
Toy Poodle |
Afterglow Karaoke (nr. ) |
james, tracey () |
|
Group IX Sunday
- judge: Mr.Pehar Tino (Croatia)
|
2. |
Lhasa Apso |
Tai Fanza East To West (nr. ) |
Kudirkien?, Lauryna () |
|
3. |
Tibetan Terrier |
Rgyal-po-drong-lamleh Of Wamil Ajendra (nr. ) |
Cuvillier-lequain, Sylvain Gauthier () |
|
1. |
Whippet |
Vis Maior Of Gentle Mind (nr. ) |
Beernaert, Brecht () |
|
Group X Saturday
- judge: Mrs.Kucerova Chrpova Veronika (Czech Republic)
|
2. |
Afghan Hound |
Romance In Paris Del Ghyryo (nr. ) |
De Moor, Guy () |
|
3. |
Deerhound |
Eala Frya Fabulous Nightwind To Oelmühle (nr. ) |
Kempken, Martina und Thomas () |
|
1. |
Saluki |
Oman Saïd Ter Dolen (nr. ) |
Ternest, Arlette () |
|
Group X Sunday
- judge: Mrs.Gail Patterson (Ireland)
|
2. |
Afghan Hound |
Starting A Story Free Your Mind (nr. ) |
michael, Hoornaert () |
|
3. |
Italian Greyhound |
Alvin My Angel For Toutemes (nr. ) |
Borde, Patrick () |
|
1. |
Beagle |
Pride Of God's Baloubet Du Rouet (nr. ) |
Rupprechter, Christine () |
|
Working Dogs Saturday
- judge: Mrs.Margareth O'Sullivan (Ireland)
|
2. |
English Cocker Spaniel other colours |
Argo Z Horenuse (nr. ) |
vranckaert, sofie () |
|
3. |
Golden Retriever |
Road Goes Ever On Of Pelennor Fields (nr. ) |
Pita Mendes, Johanna () |
|
1. |
Beagle |
Pride Of God's Baloubet Du Rouet (nr. ) |
Rupprechter, Christine () |
|
Working Dogs Sunday
- judge: Mrs.Gwendoline Sermon (Belgium)
|
2. |
Curly Coated Retriever |
Reade Flinter Dit Wapi Du Moulin Du Paulu (nr. ) |
Dantan, Valerie () |
|
3. |
Siberian Husky |
River Silver's Queen De La Source Du Montet (nr. ) |
Christelle, Tromas () |
|
...
|
|